Slide Background
Szkoła
Podstawowa nr 1
w Olszynie

 2. NOWALIJKI, NOWALIJKI…

Słowo nowalijka staje się jednym z coraz rzadziej używanych.
Dla tych, którzy już nie pamiętają lub nie wiedzą, co ono oznacza, przypominamy:nowalijka-młode, wiosenne warzywo, ukazujące się po raz pierwszy w sezonie (źródło- https://sjp.pwn.pl/slowniki/nowalijka.html).

W początkowej fazie wiosny pojawiają się: rzodkiewka, szczypiorek, sałata, koperek, botwinka, młoda marchewka. Czy nowalijki są zdrowe? Z całą pewnością tak, ale należy pamiętać o tym, aby przed spożyciem porządnie je umyć.  Poniżej prezentujemy właściwości zdrowotne wybranych nowalijek.
Rzodkiewka – zawiera dosyć dużo białka, cukrów, soli mineralnych. Znajdziemy w niej także aktywne antyutleniacze, które przeciwdziałają niszczącemu działaniu wolnych rodników, czyli można powiedzieć, że jedzenie rzodkiewki ma swój udział w zapobieganiu nowotworom.

Botwinka- pobudza apetyt, jest źródłem kwasu foliowego i żelaza. Polecana jest szczególnie osobom z anemią oraz tym, które zimą dużo chorują. Botwinka odkwasza organizm i oczyszcza go z toksyn.

Młoda marchewka – zawiera przede wszystkim beta karoten, poprawia wzrok, nadaje skórze ładny, brzoskwiniowy kolor. Wzmacnia skórę przed promieniami słonecznymi. Zawiera dużo wody, ale jednocześnie  też cukry proste.

Cebula dymka i szczypiorek pobudzają apetyt, dodają potrawom smaku i aromatu. Szczypiorek znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych i wspomagających przemianę materii. Zawiera sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, karoten oraz witaminy B1, B2, C.

——————————————————————–

1. KAŻDY MOMENT JEST WŁAŚCIWY NA ZMIANĘ NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

Nikt nie zaprzeczy, że właściwe nawyki żywieniowe mają ogromne znaczenie dla zdrowia i budowania odporności organizmu. Zdrowie jako pożądana wartość stanowi podstawę do osiągania naszych celów życiowych, zamierzeń, pragnień i ambicji.

Pomocą w wyborze właściwych dla nas nawyków żywieniowych mogą być wskazówki, które przekazują nam twórcy, realizatorzy i eksperci „Programu dla szkół”.

„Program dla szkół” jest skierowany do uczniów klas I- V, jego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie ilości owoców, warzyw i mleka oraz przetworów mlecznych w ich codziennej diecie, upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w zakresie właściwych nawyków żywieniowych. Nad programem czuwa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami proponowanymi przez ARiMR i pogłębienia swojej wiedzy na temat zdrowego odżywiania się.

—————————————————————————

Poradnik dla rodziców

Poradnik dla nauczycieli (1)

KALENDARZ SEZONOWOSCI WARZYW I OWOCOW

Broszura dla dzieci

Z CHRUMASEM I JEGO EKIPĄ DBAMY O ZDROWIE

607 wyświetleń
08 grudnia 2022r.