Slide Background
Szkoła
Podstawowa nr 1
w Olszynie

Zapraszamy i zachęcamy Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Wszystkich, którzy chcą uzupełnić/ utrwalić  swoją wiedzę na temat zdrowia i bezpieczeństwa, do zapoznania się z artykułami, prezentacjami  i broszurami zamieszczonymi poniżej. Życzymy miłej lektury!

Szkolny zespół ds. promocji zdrowia

 

 

6.ŚWIADOMY KONSUMENT

Od wielu lat bierzemy udział w ogólnopolskim programie „Trzymaj formę”. Jednym z kluczowych zagadnień omawianych w ramach programu jest edukacja konsumencka. Od tego, jaki produkt spożywczy wybierzemy, może zależeć nasze zdrowie. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną poświęconą problematyce z zakresu edukacji konsumenckiej, udostępnioną przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Lubaniu.

Prezentacja TF edukacja konsumencka

************************************************************************************************

5.PLAN DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2023/2024

Wyniki autoewaluacji szkoły, które są wskaźnikiem stopnia realizacji Koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie, stały się podstawą do przeprowadzenia refleksji nad dotychczasowymi działaniami z zakresu promocji zdrowia oraz do planowania dalszych dla rozwoju Szkoły Promującej Zdrowie.  Na ich podstawie opracowano plan działań na rok szkolny 2023/2024, który prezentujemy poniżej.

PLAN A, B- 23-24

*********************************************************************************************

4. AUTOEWALUACJA SZKOŁY W ZAKRESIE DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Nasza szkoła realizuje zadania szkoły promującej zdrowie już niemal 9 lat. Do programu szkoły promującej zdrowie przystąpiliśmy we wrześniu 2015 roku, a w lutym 2016 roku, po realizacji działań przygotowawczych,  za aprobatą wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły, dołączyliśmy oficjalnie do dolnośląskiej sieci szkół promujących zdrowie. Działania promujące zdrowie,  sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspierające rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie są realizowane w szkole w sposób planowy i systematyczny. Koncentrują się one wokół czterech standardów, wynikających z koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie.

W związku z ubieganiem się o krajowy certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie w miesiącach czerwcu i wrześniu 2023 została przeprowadzona autoewaluacja działań w szkoły w zakresie promocji zdrowia, z wykorzystaniem zalecanych metod i narzędzi.

Poniżej prezentujemy wyniki autoewaluacji.

WYNIKI AUTOEWALUACJI W POSZCZEGÓLNYCH STANDARDACH- SP1OLSZYNA

*************************************************************************************************************

3.ZASADY ZDROWIA

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna- pora roku, która mobilizuje wielu z nas do większej dbałości o zdrowie; chcemy zrzucić zbędne kilogramy, które pojawiły się zimą, odświeżyć cerę, wzmocnić kondycję fizyczną. Aby nasze plany powiodły się, musimy pamiętać o pewnych zasadach. Oto one:

WŁAŚCIWIE SIĘ ODŻYWIAJ!

Unikaj niezdrowych produktów, w tym także konserwowanej żywności. Unikaj nadmiaru soli i cukru. Ogranicz do minimum słodycze. Oprzyj dietę na pełnych zbożach, spożywaj więcej świeżych owoców i jarzyn. Uzupełnij dietę o rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, soja) i orzechy. Nie lekceważ ilości oraz częstości posiłków, czasu ich spożywania i miłej atmosfery jako najlepszej przyprawy. Przy zakupie produktów spożywczych, czytaj uważnie etykiety i mądrze wybieraj artykuły!

UPRAWIAJ SPORT!

Aktywność fizyczna zapewni ci właściwe trawienie, kontrolę wagi ciała, mocne mięśnie oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób sercowych i nowotworów. Zyskasz witalną energię i pozbędziesz się stresu. Dobrym wyborem jest szybki marsz na świeżym powietrzu czy jazda rowerem. Już dziś zaplanuj od 3 do 5 dni w tygodniu po ok. 30 minut aktywności fizycznej. Ćwiczenia są potrzebne w każdym wieku, ale wskazane tym bardziej, im człowiek jest starszy. Dbając o kondycję fizyczną poprawisz także efektywność swojego działania.

PIJ WODĘ!

Wiemy, że ciało człowieka zawiera około 70% wody. Nasze nerki potrzebują wody, aby oczyścić organizm z wszystkich szkodliwych substancji. Skóra, aby była elastyczna i dobrze nawilżona też potrzebuje wody. Nawet kości, aby zachowały twardość potrzebują odpowiedniej ilości wody. Wypijaj więc od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Wodę należy pić 15-30 min. przed i 1,5-2 godzin po posiłku. Zastępowanie wody jakimkolwiek innym napojem może osłabić jej korzystny wpływ.

UMIEJĘTNIE KORZYSTAJ ZE SŁOŃCA!

Promienie ultrafioletowe dezynfekują i zabijają drobnoustroje. Pobudzają wytwarzanie hormonów i czynność wątroby. Stymulują wytwarzanie witaminy D w naszym ciele, która znacząco wpływa na stan naszych kości, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia układ odpornościowy. Jednak korzystanie ze słońca musi być kontrolowane. Zbyt duża dawka promieni słonecznych może być niebezpieczna. Najlepszym czasem na kąpiele słoneczne są godziny ranne do dziesiątej i popołudniowe po piętnastej. Chroń skórę przed poparzeniem i korzystaj z okularów przeciwsłonecznych.

DBAJ O SWOJĄ PSYCHIKĘ!

Aby pozostać zdrowym, potrzebujemy równowagi między nauką/pracą a odpoczynkiem. Oznacza to, że musimy znaleźć czas na pracę i na odpoczynek oraz relaks. Staraj się utrzymywać dobre stosunki z ludźmi i dbaj o swój wewnętrzny rozwój. Nie sięgaj po używki! Panuj nad sobą!

PRZEBYWAJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU!

Bez pożywienia można żyć kilka tygodni, bez wody kilka dni, a bez oddychania tylko kilka minut. Świeże powietrze to tlen; jest on potrzeby do przemian komórkowych,w wyniku których wytwarzana jest energia życia. Zaplanuj regularny pobyt na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Zadbaj, aby twoje miejsce nauki/pracy i sypialnia były dobrze wietrzone. Śpij „po japońsku” – przy otwartym oknie. Nie pozwól, aby ktokolwiek palił papierosy w twoim otoczeniu. Spędzaj wolne chwile poza miastem. W okolicy jezior, lasów i gór są korzystne ujemne jony. Obcując z przyrodą będziesz zdrowszy.

MIEJ CZAS NA ODPOCZYNEK!

Dzisiejsze tempo życia wymaga dużej aktywności, dostarcza zbyt wielu emocji, napięć
i stresów. Coraz mniej czasu mamy na odpoczynek i tym samym wyczerpujemy rezerwy energii. Większość ludzi potrzebuje przynajmniej 7 godzin snu. W tym czasie nasze komórki układu nerwowego odpoczywają, a ciało oczyszcza się z pozostałości przemiany materii.

*************************************************************************************************************

2. SIŁA SŁÓW

Czy w kontekście znanego przysłowia „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem” są nam potrzebne słowa? Oczywiście, że tak! Chociaż umiejętność słuchania i powstrzymywanie się od komentarzy w odpowiednim momencie jest cenniejsze (przysłowiowe złoto), to mądre i życzliwe słowa też są dla nas ważne. Zapraszam do zapoznania się z prezentacją „Magia słów”.

MAGIA SŁÓW – prezentacja

*************************************************************************************************************

1. GDY JEST CI SMUTNO I CZUJESZ, ŻE TWÓJ ŚWIAT DRŻY W POSADACH…

Ostatnie dwa lata były dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla naszej psychiki, bardzo trudną próbą. Strach, lęk, różnego rodzaju obawy, izolacja społeczna spowodowały, że wielu z nas nie przeszło zwycięsko tej próby; niektórzy przypłacili ją swoim zdrowiem. Depresja, fobie, nerwice, utrata motywacji, poczucia sensu- to tylko niektóre skutki minionego okresu. Jak długo będą goiły się rany na psychice ludzkiej?

Wychodząc naprzeciw potrzebom różnych podmiotów szkolnych, szczególnie  potrzebom w zakresie szeroko rozumianego wsparcia psychologiczno- pedagogicznego, odbudowy relacji interpersonalnych i reintegracji społeczności szkolnej, podjęliśmy w tym roku szkolnym szereg różnorodnych działań.

Jednym z takich przedsięwzięć były spotkania i zajęcia z Panią Cecylią Bieganowską – psychoterapeutką, socjoterapeutką dzieci i młodzieży, która pomogła nam kompleksowo zająć się tematem zdrowia psychicznego w szkole  oraz bezpieczeństwa emocjonalnego dzieci i młodzieży.

Pani Cecylia Bieganowska przeprowadziła warsztaty, zarówno dla uczniów, jak i rodziców oraz szkolenie dla nauczycieli naszej szkoły. W czasie zajęć z uczniami, w sposób  bardzo praktyczny, pokazała, jak skutecznie uspokajać się w sytuacjach dużego napięcia, jak radzić sobie z kryzysami psychicznymi i skutecznie szukać pomocy. Uczniowie pracowali nad stworzeniem własnych strategii adekwatnej samoregulacji oraz instrukcjami obsługi na czas kryzysu. Poprzez udział w zajęciach uczniowie zbudowali swoją sieć wsparcia społecznego. Rodzice, którzy wzięli udział w spotkaniu z Panią Cecylią Bieganowską, nauczyli się rozumieć wybrane zachowania wieku adolescencji oraz poznali sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach i niektóre strategie wspierania dzieci w rozwiązywaniu ich problemów emocjonalnych. Nauczyciele usystematyzowali swoją wiedzę na temat symptomów zaburzeń psychicznych i trudności emocjonalnych oraz skutecznych strategii wspierania uczniów w takich trudnościach; rozmawiali także o tym, jak pomóc uczniom, sięgającym po autoagresję i jak rozumieć ich potrzeby. Podczas szkolenia zostały poruszone również zagadnienia zaburzeń odżywiania, aktualnych strategii leczenia oraz pracy z uczniami w zakresie dbałości i troski o zdrowie psychiczne.

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważnym elementem zdrowia w ogólnym jego rozumieniu. Warto o nie zadbać, szczególnie dziś. Szukajmy wsparcia u bliskich, u osób znaczących, a przede wszystkim – nie bójmy się korzystać z pomocy specjalistów od zdrowia psychicznego- psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, socjoterapeutów, pedagogów i innych, którzy zawsze są gotowi nieść nam pomoc.

*************************************************************************************************************

 

221 wyświetleń
23 maja 2023r.