Slide Background
Szkoła
Podstawowa nr 1
w Olszynie

W dniach 11 – 13 maja 2022 r. uczniowie klasy V, VI i VIIa  naszej szkoły pod opieką wychowawców uczestniczyli w trzydniowej wycieczce, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Hasłem przewodnim wycieczki było podążanie Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz osiągnięcia polskiej nauki, kultura i dziedzictwo narodowe.

Pierwszym przystankiem wycieczkowej przygody był Sulejówek, a w nim zwiedzanie Muzeum Józefa Piłsudskiego, które prezentuje życie Marszałka na szerokim tle historyczno – społecznym, połączone z warsztatami muzealnymi, następnie alejkami, którymi niegdyś spacerował twórca i budowniczy niepodległej Polski, udaliśmy się do miejsc gdzie stoją; pamiątkowa ławeczka, na której przesiadywał i odpoczywał Józef Piłsudski oraz Jego pomnik.

Drugiego dnia wycieczki wyruszyliśmy na podbój Warszawy, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto – Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Zamek Królewski, Pomnik Małego Powstańca i Syrenkę Warszawską, stamtąd udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy i Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się kaplica i grób kryjący doczesne szczątki kard. Stefana Wyszyńskiego. Kolejnym punktem zwiedzania Warszawy było przejście pod budynki ambasady, Sejmu i Senatu, Plac Zwycięstwa z Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć  w obchodach 87 rocznicy śmierci Marszałka Piłsudskiego oraz Centrum Pieniądza NBP, którego misją jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej historii pieniądza i bankowości. Po południu zwiedziliśmy Królewskie Łazienki – zespół pałacowo – ogrodowy założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, stamtąd przejechaliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej i Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego na Wilanowie. W muzeum przeszliśmy przez 100 lat historii upamiętniającej życie i działalność dwóch Wielkich Polaków na tle współczesnej historii Polski, Europy i świata.

Trzeciego dnia skoro świt podążając śladami kard. Stefana Wyszyńskiego wyruszyliśmy  do Częstochowy, gdzie zwiedziliśmy kompleks Jasnej Góry. Narodowe Sanktuarium Maryjne, Salę Rycerską z XVII – wiecznymi obrazami przedstawiającymi ważniejsze wydarzenia z dziejów klasztoru, Muzeum Sześćsetlecia dedykowane historii Jasnej Góry  i Cudownego Obrazu, Bastion św. Rocha z wystawą, gdzie można było obejrzeć m.in. sukienkę milenijną na obraz Matki Bożej, kopię „Milenijnego Aktu oddania Polski Maryi” oraz szereg osobistych pamiątek po prymasie Stefanie Wyszyńskim Na zakończenie przeszliśmy pod pomnik bł. Stefana Wyszyńskiego. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Prudnik – Las, gdzie zwiedziliśmy zespół klasztorny franciszkanów z celą więzienną Prymasa oraz Grotę Lurdzką. Prudnik – Las to trzecie i najdłuższe miejsce więzienia Prymasa, gdzie podczas pobytu w sercu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego pod wpływem lektury „Potop” zrodziło się pragnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Do domu wracaliśmy pełni wrażeń i refleksji. Był to trzy dni intensywnego zwiedzania, ale też czas integracji i wzmacniania relacji miedzy uczniami. Jedno jest pewne – tę wycieczkę zapamiętamy na długo.

 

 

235 wyświetleń
18 maja 2022r.