Slide Background
Szkoła
Podstawowa nr 1
w Olszynie

W czwartek 9 czerwca 2022 roku, uczniowie klas IV – VIIa naszej szkoły pod opieką wychowawców oraz przewodnictwem ks. Bogusława Wolańskiego – proboszcza naszej parafii udali się na wycieczkę szkolną do Krzeszowa.

Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy po przybyciu do Krzeszowa było Sanktuarium św. Józefa, zwane też  Kościołem Brackim. Świątynię wzniesiono w latach 1690-1696 z fundacji krzeszowskiego opata Bernarda Rosy. Przekraczając jej próg, zobaczyliśmy największy zbiór fresków (ponad 50) w Europie namalowany ręką Michaela Willmanna, najwybitniejszego malarza śląskiego baroku. Motywem przewodnim fresków jest św. Józef  i jego rola w życiu Chrystusa. W kaplicach po lewej stronie znajduje się 7 radości Józefa, po prawej 7 smutków, a na sklepieniu widnieją przodkowie św. Rodziny. Ciekawostką jest także to, że autor fresków,  na ścianach pozostawił po sobie trzy autoportrety.

Po wyjściu z sanktuarium udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP.   To największa barokowa świątynia Śląska zaprojektowana na planie krzyża, zwana także Złotym Domem. Wzniesiono ją w latach 1728–1735. Bazylika zachwyca swoim bogactwem  i wystrojem oraz niesamowitym połączeniem architektury, rzeźby i malarstwa. W przebogato zdobionym wnętrzu uwagę przyciągają min. stalle, kazalnica, ołtarze boczne i organy pochodzące z XVIII wieku, posiadające ponad 2600 piszczałek. Naszą szczególną uwagę zwrócił w prezbiterium barokowy 24-metrowy ołtarz główny, w którym umieszczono duży obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Pod dużym malowidłem ołtarzowym znajduje się niewielka ikona maryjna. Jest to słynny krzeszowski obraz Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek Matki Boskiej w Polsce i jeden z pięciu najstarszych w Europie. Obraz namalowano na modrzewiowej desce o wymiarach 60×37,5 cm i prawdopodobnie sprowadził go do Krzeszowa fundator kościoła – Bolko I.

Kolejnym i ostatnim obiektem, który zwiedziliśmy było Mauzoleum Piastów Śląskich, które znajduje się na tyłach bazyliki. Mauzoleum jest miejscem spoczynku fundatorów opactwa Bolka I i Bolka II oraz jednym z największych mauzoleów Europy. Tu również panuje barok z dużą ilością barwionego stiuku, bogatymi zdobieniami i pięknymi freskami. Jedynymi elementami pochodzącymi ze średniowiecza (XIV w.) są nakrywające sarkofagi płyty figuralne. Oprócz nagrobków warto zwrócić uwagę na barokowe rzeźby żon władców Beatrycze i Agnieszki oraz namalowane na kopułach freski przedstawiające historię opactwa. Tuż obok mauzoleum znajduje się niewielki cmentarz klasztorny ze starymi, wiekowymi nagrobkami oraz rzeźbami.

208 wyświetleń
13 czerwca 2022r.