Slide Background
Szkoła
Podstawowa nr 1
w Olszynie

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023: Jak zrozumieć cyberprzemoc i jak sobie z nią radzić?

7 lutego wypada Dzień Bezpiecznego Internetu — święto, które niestety jest aktualne już od ponad dwóch dekad. Warto z jego okazji zwrócić uwagę na problemy, z którymi borykają się dzieci i młodzież w sieci.

 

To nasza smutna rzeczywistość. Cyberprzemoc jest coraz bardziej obecna w naszym życiu i musimy być tego świadomi. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych coraz częściej celem ataków online stały się dzieci. Jako rodzice musimy rozumieć, czym jest cyberprzemoc i jak chronić nasze dzieci przed nim. 

Co to jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to wykorzystanie technologii cyfrowej do zastraszania kogoś poprzez wysyłanie lub publikowanie obraźliwych, lub raniących wiadomości, zdjęć, wideo, lub montaży.

Może to obejmować wysyłanie e-maili z pogróżkami, rozpowszechnianie plotek w mediach społecznościowych lub tworzenie fałszywych profili w serwisach społecznościowych w celu upokorzenia innej osoby. 

 

Cyberprzemoc może mieć miejsce w dowolnym momencie. Nawet wtedy, gdy ofiara nie jest online; na przykład, jeśli obraźliwy obrazek został udostępniony publicznie, każdy, kto go obejrzy, może zostać uznany za sprawcę cyberprzemocy.

 

Internet nie zamyka się na noc. Istnieje cały czas.

 

Skutki cyberprzemocy

Cyberprzemoc może mieć druzgocący wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne ofiar. Ofiary mogą odczuwać:

  • niepokój, 
  • depresję, 
  • niską samoocenę, 
  • problemy ze snem, 
  • myśli samobójcze, 
  • objawy fizyczne, takie jak bóle głowy i brzucha
  • inne problemy ze zdrowiem fizycznym. 

 

W niektórych przypadkach cyberprzestępcy mogą również atakować ofiary osobiście lub przez telefon, co może pogłębiać uczucie lęku, osamotnienia i zastraszenia.

 

Jak walczyć z cyberprzemocą?

Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić jako rodzice, jest rozmowa z naszymi dziećmi na temat cyberprzemocy i jej skutków. Poinformuj je, że jeśli kiedykolwiek poczują się niekomfortowo w Internecie lub jeśli staną się celem ataku dręczycieli online, powinni natychmiast przyjść do Ciebie, abyś mógł pomóc im poradzić sobie z sytuacją. 

 

Ponadto dostępne są narzędzia, takie jak aplikacje do kontroli rodzicielskiej, które pozwalają rodzicom monitorować aktywność dziecka w Internecie i blokować dostęp do nieodpowiednich treści. Powinieneś także porozmawiać z dziećmi o właściwej etykiecie cyfrowej, takiej jak nieudostępnianie danych osobowych w Internecie lub angażowanie się w wymiany wrogich, obraźliwych komentarzy. 

 

Wreszcie, zwrócenie się o profesjonalną pomoc do wykwalifikowanego terapeuty, który specjalizuje się w cyberprzemocy, może być korzystne zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka w zrozumieniu, jak najlepiej wspólnie poradzić sobie z tym zjawiskiem. 

 

Podsumowanie

Nikt nigdy nie powinien doświadczać cierpienia wynikającego z cyberprzemocy. Jako rodzice musimy nauczyć się rozpoznawać oznaki zastraszania, aby móc interweniować, zanim sprawy wymkną się spod kontroli; wiedza to w końcu potęga! 

 

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest zastraszane w Internecie lub poza nim, porozmawiaj o tym otwarcie z dzieckiem, zadbaj, aby czuło się komfortowo, a następnie wspólnie podejmijcie kroki, aby znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji – niezależnie, czy oznacza to szukanie dodatkowego wsparcia ze strony profesjonalistów, czy wykorzystanie istniejących narzędzi do monitorowania aktywności online. Więcej pomocnych informacji znajdziesz w artykule “Cyberprzemoc: co to jest, rodzaje, przykłady – sprawdź jak z nią walczyć”.

 

Dzięki otwartej komunikacji między rodzicem a dzieckiem oraz proaktywnym metodom monitorowania aktywności możemy zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo, jednocześnie pozwalając im czerpać z wielu dobrodziejstw Internetu.

117 wyświetleń
09 lutego 2023r.