Slide Background
Szkoła
Podstawowa nr 1
w Olszynie

Pieśni towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii, te patriotyczne krzewiły ducha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach, w czasach klęsk przypominały o zwycięskich bitwach, często zagrzewały do boju, bywały modlitwą.

Polska, muzyczna twórczość patriotyczna stanowi jeden z najcenniejszych dorobków naszej kultury oraz szczególne dziedzictwo, o które my – młodzi Polacy – powinniśmy dbać i kultywować jako tradycję naszych przodków.

Dzisiaj, wyróżnieni, udziałem w VI edycji Konkursu Ogólnopolskiego dla Szkół Podstawowych „DO HYMNU!” pragniemy przytoczyć słowa Jana Kasprowicza:

W mej pieśni, bogatej czy biednej –

Przyzna mi ktoś lub nie przyzna –

Żyje, tak rzadka na wargach,

Moja najdroższa Ojczyzna.

Przenieśmy się zatem myślami i pieśnią do lipca 1797 r., do czasów powstania styczniowego oraz do początków XX wieku. Jak zauważył Adam Mickiewicz w Konradzie Wallenrodzie: „Pieśń ujdzie cało!”

60 wyświetleń
10 listopada 2023r.